АЛЬБА, ПАСОК, ГУМЕРАЛ
Альба (від лат. аlbus – білий)– довга і широка біла шата, яку одягає священик, а також диякон, аколіти і лектор. Вона покриває особу від шиї аж до стіп. Альба обов’язкова для Служби. У ІІІ ст. Римляни використовували її щоденно, та римська альба (туніка) була в різні періоди довша чи коротша.
У ранньому середньовіччі альба була знову вкорочена, але в літургії залишено її довжину. Альба як біла шата означає блиск шат Христа, переміненого на горі або воскреслого. Альба також свідчить про чистоту шат громади спасенних, які оточують в небі трон Бога та Агнця. Є також символом чистоти душі, яка перебуває в стані освячуючої благодаті, осягнутої через Кров Агнця, а також як біла шата є проханням про чистоту серця, яка є необхідною для спасіння (Про це говорилось у давній молитві: Вибіли мене, Господи, і очисти моє серце, щоб очищений в Крові Агнця, міг заслужити собі на вічну радість), крім того, при порівнянні свого серця до альби, виявляється, що серце є брудне – грішне.
Пасок (лат. cingulum) служить для підтримки і підперізування альби. З тією самою метою він використовувався в середньовіччі. Він є символом стриманості і опанування над тілесними пожаданнями. (При підперізуванні альби священик молився: Підв’яжи мене, Господи, паском чистоти і загаси в серці моїм вогонь всякого пожадання, аби в стриманості і чистоті серця міг Тобі щораз краще служити), щоб бути готовим до приходу Христа. Перегукуючись зі Страстями Господніми, пасок символізував шнури, якими під час бичування було прив’язано Ісуса Христа до стовпа. Був також символом рушника, яким Ісус підперізувався, обмиваючи ноги апостолам.
Гумерал (humerus – від лат. плечі) – це полотняна хустка, якою священик покриває шию і плечі. Римляни використовували гумерал, щоб зберегти верхній одяг від поту. Згадується про хустку, якою обв’язували шию і плечі, так що плечі залишалися вільними. На значення символу гумералу вказує молитва з Понтифікалу і молитва, якою молився священик коли одягав гумерал (на сьогодні ця молитва не відмовляється). У змісті Понтифікалу гумерал має означати поміркованість голосу, тобто чесноти покори, стриманості. Натомість під час одягання гумералу священик відмовляв молитву: Вклади, о Господи, шолом спасіння на мою голову для відбиття всяких диявольських атак. Гумерал є символом шолому спасіння (Еф 6,17); зодягнений на голову, він має нас зберігати від поганих думок; обв’язаний навколо шиї, має наш язик стримувати від злих розмов, і водночас дати нам покору і стриманість.
Кульчицький Віталій