Міжнародний симпозіум
У період з 21 по 22 квітня у стінах нашої семінарії відбувся психолого-педагогічний симпозіум, присвячений 50-ти літтю Декларації про християнське виховання GravissimumEducationis ІІ Ватиканського Собору та 25-літтю Апостольської Конституції ExcordeEcclesiae (З Серця Церкви) Йоана Павла ІІ.
Розпочався симпозіум з ранкової Служби Божої, на якій головував єпископ-ординарій Леон Дубравський. А вже після сніданку у вступному слові о. Василь Косік сформулював нам головну ідею симпозіуму: роздумування над тим, який спадок залишив нам ІІ Ватиканський Собор у цих двох документах.
Очолював психолого-педагогічний симпозіуму отець-професор, доктор Маріан Новак, який є головою кафедри Педагогіки Люблінського Католицького Університету в Польщі, разом із ним також брали участь:
– колеги о.Маріана по кафедрі: доктор Данута Опозда, доктор Магдалена Пажишек, отець-доктор Марек Єзьоранський, доктор Катаріна Браун, доктор Томаш Вах;
– отець-магістр Олег Жарук та отець-магістр Кароль Столярчик які є докторантами Люблінського Католицького Університету
– отець-доктор Ришард Федерчик і сестра-доктор Марія Захристиян представляли нашу Духовну Семінарію Святого Духа.
Розпочав вступну конференцію голова симпозіуму отець Маріан. Він представив нам на тему піклування Церкви про виховання майбутніх поколінь: «Отці ІІ Ватиканського Собору вбачали брак спільноти, у якій має здійснюватися виховання, і також бачили потребу йти в напрямку до кожного християнина».
Отець Маріан також сформулював нам головні тези Апостольської Конституції Папи Йоана Павла ІІ:
– Виховання полягає на тому, щоб людина досягла цілі, для якої її було створено;
– Ціллю християнського виховання має бути співпраця з Божою любов’ю, примноження дарів даних у Таїнстві Хрещення;
– Формація справжніх і активних християн у житті Церкви;
Щодо Декларації про християнське виховання о. Маріан Новак розповів про загальну скерованість документу до всіх людей доброї волі і поглядів у Церкві, не залежно від конфесійної приналежності:
«На християнське виховання мають право всі охрещені у Церкві. Це виховання має здійснюватися через катехизу, католицьку школу, літургію, виховання в родині. Фундаментом такого виховання є людина, яка особливим чином через Хрещення, а також і через інші Таїнства стає новим створінням» – підсумовує свій виступ отець-доктор.
Друга доповідь була присвячена місцю психології у християнській формації. Її представив нам духовний отець Ришард Федерчик, який резидує у нашій семінарії. «Існує загрозливе явище психологізму, якими може наповнитись християнське виховання у родині та у душпастирстві» – попереджає о. Ришард – «Саме тому психологія мусить збагачуватись духом Церкви. Сьогодні існує загроза недовіри Божій Мудрості у процесі виховання. Цією недовірою є втеча вихователів у психоаналіз. […] Опора на психоаналізі загрожує втратою духовних зв’язків з Богом» – ознайомлює нас із думками Папи Франциска о. Ришард.
Далі духовний отець висвітлив ще один напрямок у християнському вихованні, який свідчить про брак довіри Богу – це змішування пастирями і вихователями теології та психології: «Психологічний гібрид є шкідливим тому, що не може дати в повноті того добра, яке дарує Божа Благодать».
Отець Ришард у своїй доповіді зосередив нашу увагу на шляху виховання, яким має крокувати вихователь у близькості з Божим словом і церковними Таїнствами. Адже глибиною серця є Слово Боже, де зустрічаємося з самим Творцем: «Психологічна терапія є лише спробою пізнання себе, адже не містить причину нашого існування – безмежну Любов, якою є Бог. Отже така терапія не торкається найглибших, потаємних проблем».
Закінчуючи свій виступ о. Ришард наголосив, що Церква цінує значення психології у вихованні людини, але ця наука має бути насичена вихованням Церкви – прямуванням людини до Бога Отця через Христа у Святому Дусі завдяки святим Таїнствам. Тобто має співпрацювати з Божою благодаттю, а не йти шляхом відокремленості.
Наступним доповідачем дня був о. Олег Жарук, який не так давно завершив навчання у нашій семінарії. Після пресвітерських свячень він був направлений нашим єпископом-ординарієм на навчання до Люблінського Католицького Університету у Польщі.
Темою доповіді о. Олега була Автоформація, як ціль виховання. Він представив нам думку Папи Пія ХІІ про виховання: «…це несення допомоги вихованцеві але також і збудження самовиховання – автоформації». «Слідуючи за цією думкою» – продовжував доповідач – «бачимо, що кожне здорове виховання спрямоване на зменшення впливу вихователя і збільшення значення самовиховання у формуванні особистості». Також о. Олег наголосив, що виховання має здійснюватися передусім через власний приклад, який реалізується у сім’ї, де з раннього віку передаються і укріплюються християнські цінності: «Важливим у процесі автоформації є формування совісті через релігійні практики».
Після наступної доповіді отця-магістра Кароля Столярчика настала черга дискусій і запитань.
По обіді і короткому відпочинку ми знову усі зібралися у конференц-залі на другу частину симпозіуму, яка мала загальну назву Родина і виховання в родині. Завдяки доповідям наших гостей з кафедри педагогіки Люблінського Католицького університету – доктора Данути Опозди та доктора Магдалени Пажишек – ознайомили нас із змінами моральних вартостей а також із сучасним вихованням у родині: «Це і матеріалізація виховної функції у родині, і батьківська модель незалежності – коли обидвоє батьків йдуть на роботу, залишаючи дитину на самоті у своєму вихованні» – підсумувала у кінці пані Данута.
На завершення першого дня педагогічного симпозіуму настала черга роботи в групах, де досвідчені гості з інституту педагогіки ділилися власним досвідом виховання, представляли нам різні завдання, ставили запитання для обговорення.
Другий день психолого-педагогічного симпозіуму розпочався ранковою Месою, яку очолив голова кафедри педагогіки КУЛ о. Маріан. Він же представив нам після сніданку ще одну тему – Виховання і формація у світлі документів Християнського Виховання та З Серця Церкви. Також цього дня виступали зі своїми доповідями:
– отець-доктор Марек Єзьоранський, який працює у педагогічному інституті у Польщі, з виступом на тему Християнське виховання у школі у світлі двох документів
– сестра-доктор Марія Захристиян говорила на тему Формування особистості на основі християнських цінностей
– доктор Катаріна Браун, з кафедри педагогіки, вела розмову з нами про Завдання вихователя у світлі документу Християнського Виховання
– доктор Томаш Вах, з кафедри педагогіки, ознайомив нас із методою праці з важкими дітьми. Зокрема було сконцентровано найбільшу увагу на родині, як первинному середовищі формації.
Після обіду настала черга для практичних занять у групах над пошуком відповідей у різноманітних педагогічних ситуаціях, підведення підсумків, ділення взаємними враженнями та вручення грамот доповідачам та гостям.
Від себе хочу додати – хоча не одноразово був присутнім на такого роду наукових зустрічах, вперше переживав симпозіум у настільки родинній і невимушеній атмосфері. З нетерпінням очікую на наступний науковий з’їзд, який відбудеться у нашій семінарії вже зовсім незабаром.